Naţionala de handbal feminin a României a câştigat, la Herning, medalia de bronz a Campionatului Mondial din Danemarca, după ce a învins reprezentativa Poloniei, în finala mică, cu scorul de 31-22 (15-8).

Ce bani primesc jucatoarele de handbal feminin, dupa reusita din Campionatului Mondial din Danemarca (Foto vestic.ro)
Ce bani primesc jucătoarele de handbal feminin, după reuşita din Campionatului Mondial din Danemarca (Foto vestic.ro)

"Fetele vor încasa 7.500 de euro pentru această performanță, pe care sperăm să o mărim" – a spus Alexandru Dedu la Dolce Sport.

ROMÂNIA a învins POLONIA și a obţinut medalia de BRONZ la Campionatul Mondial de handbal feminin

ROMÂNIA - POLONIA: România a învins Polonia şi a obţinut locul 3 la Campionatul Mondial de handbal feminin din Danemarca. SCOR FINAL: 31-22

Presedintele Federatiei Romane de Handbal a continuat: "Am primit un SMS de la prim ministrul Dacian Cioloș, mi-a promis că încearcă să suplimenteze primele".

Echipa României a încheiat Campionatul Mondial cu medalia de bronz, după 10 ani de când a urcat ultima dată pe podium, la ediția din 2005, când a cucerit medalia de argint, fiind învinsă atunci de Rusia (scor 23-28).

Etichete: bani, campionat mondial, handbal feminin, prime