Comitetul Olimpic şi Sportiv Român a anunţat lotul pentru Jocurile Olimpice de la Rio



Comitetul Olimpic şi Sportiv Român a anunţat, sâmbătă, componenţa echipei olimpice, aşa cum a fost aprobată în Comitetul Executiv desfăşurat joi, la Bucureşti. Lista cuprinde o sută de nume, cu tot cu rezerve, însă mai pot apărea unele modificări.

Rio 2016
Rio 2016

Comitetul Olimpic şi Sportiv Român a anunţat, sâmbătă, 9 iulie, lotul care va participa la Jocurile Olimpice de la Rio. Cu această ocazie, forul a oferit şi câteva răspunsuri: gimnasta Larisa Iordache este rezervă pentru întrecerea supremă din 5-21 august, Simona Halep face parte din echipă (rămâne de văzut dacă va participa sau nu la Rio), iar canoiştii Leonid Carp şi Ştefan Strat nu au fost incluşi în delegaţie.

Atletele din ştafeta de 4x400 de metri au reuşit sâmbătă un rezultat bun la europene (prezenţă în finală, cu un timp de 3:29,08) şi se află între primele 16 din lume în acest moment, criteriul principal de calificare în această probă. Rezultatul final va fi aflat luni, 11 iunie.

De asemenea, se aşteaptă încă răspunsul de la WADA în "Cazul Mihai Donisan". Săritorul în înălţime legitimat la CS Dinamo şi CS Rapid a făcut un test suplimentar antidoping, pentru a risipi orice suspiciune vizavi de urmele de meldonium găsite în organismul său. El intra oricum între cei cu o concentraţie de sub un microgram, pentru care s-au ridicat sancţiunile.

Lista aprobată în Comitetul Executiv al COSR

Atletism (18 sportivi):

Elena Daniela Cîrlan, Paula Claudia Todoran, Marius Viorel Ionescu – maraton;
Andreea Arsine, Claudia Nicoleta Stef, Ana Veronica Rodean – 20 km mars;
Marius Cocioran, Narcis Ştefan Mihăila – 50 km mars;
Alina Rotaru – săritura în lungime;
Elena Andreea Panturoiu, Cristina Bujin şi Marian Oprea – triplusalt;
Florina Pierdevara – 800 m, Bianca Razor – 400m;
Andrei Gag, Rareş Andrei Toader – aruncarea greutăţii;
Ancuta Bobocel – 3000 m obstacole;
Claudia Mihaela Bobocea – 800 m.

Box (1):

Mihai Nistor (+ 91kg)

Canotaj (19):

Constantin Adam, Vlad Dragos Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontaru – patru rame fara carmaci (4-)
George Alexandru Palamariu, Cristi Pirghie – doi rame (2-);
Laura Oprea, Mihaela Petrila, Ioana Strungaru, Madalina Bereş, Adelina Bogus, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Daniela Druncea şi Irina Dorneanu – opt rame cu cârmaci (8+) şi Iuliana Popa – rezervă
Elena Lavinia Târlea şi Laura Oprea – doi rame (2-).
Ionela Livia Lehaci şi Gianina Beleagă – dublu vâsle categorie uşoară (L2x)

Ciclism (1):

Serghei Ţvetcov

Gimnastică artistică (4):

Marian Drăgulescu, Andrei Vasile Muntean şi Cătălina Ponor – individual compus. Larisa Iordache - rezerva;

Gimnastica ritmica (1):

Ana Luiza Filiorianu – individual compus;

Haltere (4):

Andreea Aanei (+75 kg), Florina Sorina Hulpan (69 kg), Dumitru Captari (77 kg) si Gabriel Sâncrăian (85 kg);

Handbal (15):

Conducerea tehnică a echipei reprezentative de handbal a Romaniei le va alege pe cele 14 jucătoare titulare şi o rezervă, care vor merge la Rio 2016, din următorul lot lărgit: Valentina Neli Ardean Elisei, Aurelia Bradeanu, Eliza Iulia Buceschi, Florina Maria Chintoan, Laura Chiper, Melinda Anamaria Geiger, Oana Andreea Manea, Ionica Munteanu, Cristina Georgiana Neagu, Gabriela Perianu, Crina Elena Pintea, Ibolya Gabriella Szucs, Ana Maria Tanasie, Bianca Elena Tiron, Aneta Udristioiu, Paula Claudia Ungureanu, Patricia Maria Vizitiu, Maria Madalina Zamfirescu si Denisa Stefania Dedu.

Inot (5):

Robert Glinţă, Marius Radu, Norbert Trandafir, Alin Coste si Daniel Macovei;
Judo (4):

Monica Ungureanu (48 kg), Andreea Chitu (52 kg), Corina Căprioriu (57 kg) şi Daniel Natea (+100 kg).

Kaiac-Canoe (6):

Valentin Cameneschi, Aurelian Ciocan, Cosmin Lulciuc, Razvan Oltean – K4 - 1000 m; Iuliana Andreea Ţăran, Irina Lauric – K2 - 500 m;

Lupte (5):

Alin Alexuc Ciurariu (98 kg), Ion Iulian Panait (66 kg) – lupte greco-romane;
Emilia Alina Vuc (48 kg) – lupte feminin;
Ivan Guidea (57 kg), Albert Saritov (97 kg) – lupte libere;

Scrima (6):

Mălina Călugăreanu – floretă individual;
Tiberiu Dolniceanu – sabie individual;
Simona Gherman, Simona Pop, Ana Maria Popescu – spadă individual şi echipe. Loredana Dinu (rezervă) – spadă echipe;

Tenis de masa (5):

Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro – simplu şi echipe, Bernadette Cynthia Szocs – echipe, Adrian Crişan şi Ovidiu Ionescu – simplu;

Tenis (5):

Simona Halep – simplu, Irina Begu, Monica Niculescu – simplu şi dublu, Horia Tecau şi Florin Mergea – dublu;

Tir sportiv (1):

Alin George Moldoveanu – 10 m puşcă aer comprimat.

Etichete: Comitetul Olimpic şi Sportiv Român, jocurile olimpice, Jocurile Olimpice de la Rio, lot Jocurile Olimpice de la Rio

0/1 COMENTARII
Florin
10 Jul 08:39
+0
VOTURI
-0
Cauti o sursa noua de bani?
Aici,poti sa faci repede bani!Suntem o echipa de viitor!Totul este testat si functioneaza!
Ai numai de câstigat!Nu ai nimic de pierdut!Vei avea sigur succes!Intra pe: bit.ly/293Uzt8
si vei afla mai multe detalii!Profita de aceasta oportunitate!

TRIMITE UN COMENTARIU

PE UNDE AM MAI UMBLAT...

    CITEŞTE TOATE REVIEW-URILE