FED CUP. Cehia a învins România cu 3-2, după victoria din meciul de dublu

FED CUP 2016. CEHIA a învins ROMÂNIA cu scorul de 3-2, duminică, în primul tur al Grupei Mondiale a Fed Cup, după ce perechea Karolina Pliskova/Barbora Strycova s-a impus cu 6-2, 6-3 în fața cuplului Andreea Mitu/Raluca Olaru.

FED CUP. Cehia a invins Romania cu 3-2, dupa victoria din meciul de dublu

FED CUP 2016.  Partida decisivă a întâlnirii România — Cehia a părut dezechilibrată încă de la început, Karolina Pliskova și Barbora Strycova jucând cu mai multă încredere și dezinvoltură, scrie Agerpres. Acestea și-au adjudecat repede primul break, în ghemul al treilea, pe serviciul Ralucăi Olaru, preluând conducerea cu scorul de 3-1.

Perechea cehă a mers bine în continuare și a reușit încă un break, tot pe seriviciul Ralucăi Olaru, și a făcut 5-2. Primul set s-a încheiat cu un ghem fără istoric, câștigat la zero, Karolina Pliskova și Barbora Strycova impunându-se cu 6-2 după doar 36 de minute.

FED CUP 2016.  În setul al doilea a fost rândul Andreei Mitu să își cedeze prima serviciul, cehoaicele trecând în avantaj cu 3-2 și imediat cu 4-2. Dominarea cehoaicelor a continuat, fiind mai evidentă cu fiecare punct. Prima minge de meci a apărut după doar o oră și 13 minute, pe serviciul Ralucăi Olaru, la scorul de 5-3. Iar campioanele mondiale en titre nu au ratat, câștigând cu 6-3 setul al doilea și implicit meciul.

CITEŞTE ŞI FED CUP. MONICA NICULESCU a fost învinsă de KAROLINA PLISKOVA: 4-6, 6-4, 3-6

Statistica arată că jucătoarele române nu au avut practic nicio șansă în fața cehoaicelor. Ele nu au și-au creat nici măcar o minge de break, au făcut cinci duble greșeli și 12 erori neforțate.

FED CUP 2016. Președintele Federației Române de Tenis, George Cosac, le-a felicitat pe fetele din echipa României de Fed Cup și anunță motivul pentru care Monica Niculescu n-a putut intra în meciul de dublu.

"Este o înfrîngere cît o victorie. Am jucat un tenis de clasă. Halep a prins o zi foarte bună. Acest meci cu Kvitova poate fi văzut oricînd într-o finală de Grand Slam.Monica a fost ca întotdeauna, a jucat cu inima, dar Pliskova nu a putut fi învinsă. Monica avea dureri de umăr, de asta nu a mai intrat la dublu.

A fost înlocuită cu Andreea Mitu, dar nu e specialitatea ei proba de dublu. Publicul a fost extraordinar. Nu cred că arbitrul a întrerupt de 2-3 ori meciurile în 14 ore de tenis. Vom aștepta tragerea la sorți de joi și vom vedea dacă jucăm acasă sau în deplasare. Ne batem să rămînem în grupa de elită, între cele mai bune 8 echipe", a declarat George Cosac la Dolce.

FED CUP 2016.  În primele două meciuri de simplu de sâmbătă, Simona Halep a fost învinsă de Karolina Pliskova cu 6-7 (4), 6-4, 6-2, iar Monica Niculescu a dispus de Petra Kvitova cu 6-3, 6-4. Duminică, Halep a întrecut-o pe Kvitova cu 6-4, 3-6, 6-3, iar Pliskova a dispus cu 6-2, 4-6, 6-3 de Niculescu. În decisiv, perechea Karolina Pliskova/Barbora Strycova s-a impus cu 6-2, 6-3 în fața cuplului Andreea Mitu/Raluca Olaru.

CITEŞTE ŞI SIMONA HALEP a învins-o pe PETRA KVITOVA la FED CUP cu SCORUL 6-4, 3-6, 6-3

Cehia, deținătoarea trofeului, are patru titluri în ultimii cinci ani în Fed Cup. Cehia s-a calificat în semifinale, unde va înfrunta echipa Elveției (3-2 cu Germania), în timp ce România va disputa în perioada 16-17 aprilie un meci de menținere în Grupa Mondială, cu una dintre echipele care au câștigat în primul tur din Grupa Mondială II: Spania (4-0 cu Serbia), SUA sau Polonia (2-0), Canada sau Belarus (1-1), Australia sau Slovacia (2-2).

FED CUP 2016.  România, care își va afla adversara pe 9 februarie, când e programată tragerea la sorți, a pierdut primul său meci în Fed Cup, după o serie de șapte victorii consecutive. Ultimul eșec datează din 2013.

Etichete: Andreea Mitu - Raluca Olaru, Barbora Strycova - Karolina Pliskova, FED CUP 2016, Romania Cehia Fed Cup