GERMANIA, CAMPIOANĂ MONDIALĂ, DUPĂ CE A ÎNVINS ARGENTINA LA CM 2014. SCOR FINAL 1-0

GERMANIA A CÂŞTIGAT CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. GERMANIA A ÎNVINS ARGENTINA, AZI, DUMINICĂ, 13 IULIE 2014, ÎN FINALA CAMPIONATULUI MONDIAL DE FOTBAL 2014. SCOR FINAL: 1 - 0. GERMANIA ESTE NOUA CAMPIOANĂ MONDIALĂ. GERMANIA ŞI ARGENTINA s-au luptat AZI, DUMINICĂ, 13 IULIE 2014, ÎN FINALA CAMPIONATULUI MONDIAL DE FOTBAL 2014. La ce oră e meciul: Meciul GERMANIA VS ARGENTINA a început DUMINICĂ, 13 IULIE 2014, de la ora 22.00 (ora României). Cine transmite meciul: Meciul GERMANIA VS ARGENTINA a fost transmis LIVE LA TV de TVR 1 şi SCOR LIVE ŞI LIVE TEXT de B365.ro.

GERMANIA ESTE NOUA CAMPIOANĂ MONDIALĂ, DUPĂ CE A ÎNVINS ARGENTINA CU 1 - 0, pe Maracana, la Rio de Janeiro. GERMANIA A ÎNVINS ARGENTINA, AZI, DUMINICĂ, 13 IULIE 2014, ÎN FINALA CAMPIONATULUI MONDIAL DE FOTBAL 2014. SCOR FINAL: 1 - 0.

GERMANIA A CÂŞTIGAT CUPA MONDIALĂ după 24 de ani, cu 7 jucători în echipă, care nu erau născuţi în momentul în care Matthäus a câştigat titlul mondial, împreună cu echipa sa.

min. 122 - GERMANIA ESTE NOUA CAMPIOANĂ MONDIALĂ, DUPĂ CE A ÎNVINS ARGENTINA CU 1 - 0. În tribune a fost prezentă şi Angela Merkel, cancelarul german al GERMANIEI.

min. 121 - Lovitură liberă periculoasă pentru ARGENTINA, bătută de Messi, care a şutat peste poarta GERMANIEI. Schweinsteiger a fost accidentat, din cauza unui fault produs de el.

min. 120 - 2 minute de prelungiri, după extra-time.

min. 116 - ARGENTINA atacă periculos poarta Germaniei, dar Neuer prinde mingea la timp.

min. 113 - 1 - 0 - GOOOL GERMANIA, marcat de Mario Götze.

min. 112 - Palacio îl trage de tricou pe un jucător din echipa GERMANIEI, dar arbitrul nu reacţionează, în ciuda protestelor vehemente venite din partea celor de pe banca de rezerve a GERMANIEI.

min. 109 - Schweinsteiger lovit cu pumnul în cap de Sergio Agüero. În urma acestei lovituri, obrazul drept al lui Schweinsteiger a început să sângereze. În ciuda loviturii puternice primite de Schweinsteiger, Agüero scapă de cartonaş.

min. 107 - Lovitură liberă pentru GERMANIA, bătută de Schurrle.

min. 105 - Sfârşitul primei reprize de prelungiri.

min. 103 - Aruncare de la margine pentru ARGENTINA.

min. 101 - Fault al lui Mascherano asupra lui Schweinsteiger, fotbalistul care a declarat că are un mare respect pentru echipa ARGENTINEI şi mai ales pentru Mascherano.

min. 97 - Palacio a ratat o ocazie fantastică de gol, dând mingea peste portar, în speranţa că va ajunge înapoi la minge.

min. 94 - Aruncare de la margine pentru ARGENTINA.

min. 93 - Aruncare de la margine pentru ARGENTINA.

min. 91 - Şansă de gol prin intermediul lui Schurrle.

min. 90+3 - SCOR 0 - 0 - FINALA CUPEI MONDIALE intră în extra-time. Jocul intră în prelungiri, în contextul în care scorul a rămas 0 - 0 după cele 90 de minute regulamentare de joc, plus 3 minute adiţionale. Urmează 2 reprize de prelungiri a câte 15 minute fiecare.

min. 90 - Götze şutează pe poarta ARGENTINEI, dar mingea este oprită de Romero.

min. 87 - Iese de pe teren Miroslav Klose, cel mai bun marcator din istoria CUPEI MONDIALE, şi intră Mario Götze. Atacantul german Miroslav Klose a devenit golgheterul all-time al Cupei Mondiale de fotbal, după ce a marcat al 16-lea său gol în competiţie, în semifinala ediţiei 2014, cu Brazilia (7-1), la Belo Horizonte.

min. 85 - Iese Perez, golgheterul din Portugalia, şi intră Fernando Gago.

min. 82 - Un spectator a intrat pe teren după ce Mascherano l-a lovit pe Oezil în picior.

min. 81 - Şut pe lângă poartă al lui Klose.

min. 79 - Corner pentru GERMANIA. Jocul se mută în faţa porţii lui Romero.

min. 78 - Iese Higuain, autorul unui gol anulat, şi intră Palacio pe teren.

min. 72 - Mascherano primeşte lovitură liberă de la marginea terenului după intervenţia lui Klose.

min. 65 - Cartonaş galben pentru Sergio Agüero.

min. 64 - Cartonaş galben pentru Mascherano.

min. 56 - Higuain a fost faultat, fiind lovit tare cu genunchiul în bărbie de Neuer, portarul GERMANIEI.

min. 54 - Corner pentru GERMANIA.

min. 53 - Garay deviază mingea trimisă de nemţi pe poarta lui Romero.

min. 46 - Messi ratează ocazia reprizei şutând pe lângă poarta GERMANIEI.

min. 46  - Sergio Agüero îl înlocuieşte pe teren pe Ezequiel Lavezzi

min. 45 - Aruncare de la margine pentru ARGENTINA.

A început repriza a doua. În tribune sunt prezenţi peste 74.000 de spectatori, potrivit datelor oficiale.

În tribune este prezent şi David Beckham, alături de fiii săi, care sunt îmbrăcaţi în tricouri cu simbolurile Argentinei.

min. 46 - Şansă uriaşă de gol pentru GERMANIA. Mingea este trimisă în bară, iar Muller a fost surprins în ofsaid.

min. 45 - Corner pentru GERMANIA.

min. 42 - Şansă pentru GERMANIA, dar Kross ratează.

min. 40 - Schurrle faultează pentru a opri atacul ARGENTINEI.

min. 39 - Şansă pentru ARGENTINA. Messi atacă periculos poarta GERMANIEI, dar ratează.

min. 36 - Argentina intră pe atac periculos. Messi a încercat să îi trimită mingea lui Higuain, dar ratează. Mingea este trimisă în corner, dar este oprită de portarul GERMANIEI.

min. 34 - cartonaş galben pentru Howedes

min. 31 - Kramer nu mai poate continua meciul, în urma loviturii puternice primite în minutul 17. În locul lui Kramer intră pe teren Schurrle.

min. 30 - GOL al ARGENTINEI, ANULAT DE arbitru, deoarece marcatorul era în ofsaid.

min. 28 - Lovitură liberă pentru ARGENTINA. Schweinsteiger primeşte cartonaş galben.

min. 27 - Romero iese impecabil din poartă şi salvează o minge trimisă pe poartă de Schweinsteiger.

min. 23 - ARGENTINA are până acum 3 şuturi pe poartă.

min. 20 - Higuain a rămas singur cu portarul GERMANIEI, din cauza unei greşeli făcute de Kramer,şi putea deschide scorul pentru ARGENTINA, dar a ratat cea mai mare şansă de gol pe care ARGENTINA a avut-o până acum.

min. 17 - Christoph Kramer a fost accidentat după ce Garay l-a lovit puternic cu umărul în bărbie. Kramer şi-a revenit după câteva minute de îngrijiri medicale.

min. 15 - Corner pentru GERMANIA

min. 13 - Lovitură liberă periculoasă pentru GERMANIA

min. 10 - Corner pentru ARGENTINA

min. 9 - Messi centrează slab, după ce a scăpat uşor de Hummels

min. 4 - Lovitură liberă pentru GERMANIA: Schweinsteiger trage în zid dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri

min. 1 - Schimbare de ultimă oră pentru GERMANIA: Sami Khedira s-a accidentat la încălzire şi i-a lăsat locul în prima echipă lui Christoph Kramer

După ce a învins BRAZILIA, cu scor 7-1, GERMANIA luptă AZI, DUMINICĂ, 13 IULIE 2014, ÎN FINALA CAMPIONATULUI MONDIAL DE FOTBAL 2014 pentru titlul de CAMPIOANĂ MONDIALĂ LA FOTBAL. Acelaşi titlu este râvnit şi de ARGENTINA, care s-a calificat în FINALA CAMPIONATULUI MONDIAL DE FOTBAL 2014, după ce a învins OLANDAîn urma loviturilor de departajare din semifinalele CUPEI MONDIALE 2014.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 FINALA. GERMANIA VERSUS ARGENTINA LIVE, AZI, DUMINICĂ, 13 IULIE 2014, LIVE LA TVR 1. La ce oră e meciul: Meciul GERMANIA VS ARGENTINA din FINALA CM 2014 va începe DUMINICĂ, 13 IULIE 2014, de la ora 22.00 (ora României). Cine transmite meciul: Meciul GERMANIA - ARGENTINA va fi transmis LIVE LA TV de TVR şi SCOR LIVE ŞI LIVE TEXT de B365.ro.

GERMANIA - ARGENTINA LIVE. Meciul dintre GERMANIA ŞI ARGENTINA DIN FINALA CUPEI MONDIALE 2014 se va disputa AZI, DUMINICĂ, 13 IULIE, la RIO DE JANEIRO.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. GERMANIA

Palmares:
Cupa Mondială: câștigătoare în 1954, 1974, 1990, finalistă în 1966, 1982, 1986, 2002 ;a 18-a participare
Campionatul European: câștigătoare în 1972, 1980, 1996, finalistă în 1976, 1992, 2008.
Jocurile Olimpice: locul 3 în 1988
Clasamentul FIFA (5 iunie): locul 2
Selecționer: Joachim Loew (din 2006)
Principalele cluburi: Bayern Munchen, Borussia Dortmund, Schalke, Wolfsburg, Bayer Leverkusen, Borussia Moenchengladbach
Jucători vedetă: Philipp Lahm, Bastian Schweinsteiger, Mesut Oezil, Sami Khedira
Parcurs în calificări: primul loc în Grupa C a zonei Europa (9 victorii, un meci egal)
Echipa-tip: Neuer — Lahm (căpitan), Hummels, J. Boateng, Schmelzer — Khedira, Schweinsteiger — Müller, Oezil, Podolski — Klose

GERMANIA VS ARGENTINA, CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL - FINALA, AZI, DUMINICĂ, 13 IULIE 2014. LIVE LA TVR. SCOR LIVE.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014ARGENTINA

Palmares:
Cupa Mondială: câștigătoare în 1978, 1986, finalistă în 1930 și 1990, sfertfinalistă în 1966, 1998, 2006 și 2010; a 16-a participare
Copa America: câștigătoare în 1921, 1925, 1927, 1929, 1937, 1941, 1945, 1946, 1947, 1955, 1957, 1959, 1991, 1993
Cupa Confederațiilor: câștigătoare în 1992, finalistă în 1995 și 2005
Jocurile Olimpice: câștigătoare în 2004, 2008
Clasamentul FIFA (5 iunie): locul 5
Selecționer: Alejandro Sabella (din 2011)
Principalele cluburi: Boca Juniors, River Plate, Independiente, Racing Club, San Lorenzo
Jucători vedetă: Lionel Messi, Sergio Agüero, Angel Di Maria
Parcurs în calificări: primul loc în zona AMSUD
Echipa-tip: Romero — Zabaleta, Garay, F. Fernandez, Rojo — Gago, Di Maria, Mascherano — Messi (căpitan), Higuain, Agüero

GERMANIA - ARGENTINA - CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 FINALA, AZI, DUMINICĂ, 13 IULIE 2014. LIVE LA TVR, SCOR LIVE, LIVE TEXT.

Etichete: 13 iulie 2014, Argentina, AZI, campionat mondial 2014 brazilia, Campionatul Mondial de Fotbal 2014, cm 2014, cupa mondiala 2014, duminică, DUMINICĂ 13 IULIE, duminică 13 iulie 2014, finala CM 2014, Germania, GERMANIA ARGENTINA, GERMANIA ARGENTINA SCOR FINAL, la ce oră e meciul, la ce ora este meciul, live, live text, program CM 2014, scor final, SCOR LIVE, tvr