KAZAHSTAN - ROMANIA SCOR FINAL 0 - 0. Tricolorii au încercat, dar nu au reuşit să înscrie

KAZAHSTAN-ROMANIA SCOR LIVE.  România a întâlnit de la ora 19:00, în deplasare, naționala Kazahstanului, în al treilea meci al grupei E contând pentru preliminariile Cupei Mondiale din Rusia 2018. Din păcate, tricolorii nu au putut să se impună în faţa adversarilor, scorul final fiind 0 - 0. Mai mulți jucători ai naționalei au fost jefuiți în Kazahstan. Sportivilor li s-au furat bani din camerele de hotel, iar maseurul naționalei a reclamat că i-a dispărut tableta.

Christoph Daum

KAZAHSTAN-ROMANIA SCOR FINAL 0 - 0

Tricolorii au ratat o ocazie importantă în minutul 88, când Stancu a pătruns în careu şi a centrat în faţa porţii, dar Enache a alunecat şi nu a reuşit să împingă mingea în poartă.

În minutul 24, căpitanul Dragoş Grigore a suferit o accidentare la nas, el fiind înlocuit după scurt timp cu Cosmin Moţi. Grigore, vizibil afectat de o lovitură primită în nas, a fost scos de pe teren cu targa.

În ultimul minut al primei reprize s-a accidentat şi Alexandru Chipciu, care a acuzat problem musculare la pulpa stângă, şi a fost schimbat la pauză cu Gabriel Enache.

"Suntem dezamăgiţi, pentru că ne-am dorit să câştigăm şi aici, în Kazahstan. Toţi am ieşit mai mult loviţi de pe teren, decât să jucăm fotbal. Şi colegul meu de la Anderlecht mi-a spus că o să fie foarte foarte greu să câştigăm aici, la cum evoluează cei din Kazahstan", a declarat Nicuşor Stanciu.

Echipele de start:

Kazahstan: Pokatilov - Besebekov, Akhmetov, Maliy, Logvinenko, Shomko - Muzhikov, Smakov, Kuat - Bayzhanov, Khizhnichenko

România: Tătăruşanu - Benzar, Săpunaru, Grigore, Toşca -  Hoban - Chipciu, R. Marin, N. Stanciu, A. Popa - B. Stancu

KAZAHSTAN-ROMANIA SCOR LIVE. Aproximativ 12 jucători "tricolori" au fost păgubiți în Kazahstan, printre aceștia fiind și Bogdan Stancu, Prepeliță și Chipciu. Jucătorii au reclamat că au pierdut sume între 50 și 300 de euro.

Unul dintre maseurii naționalei a menționat că din cameră i-a dispărut tableta pe care o avea. Administratorii hotelului verifică înregistrările video pentru a vedea care sunt vinovații.

KAZAHSTAN-ROMANIA SCOR LIVE. Lotul Romaniei: 1. Costel Pantilimon, 2. Romario Benzar, 3. Iasmin Latovlevici, 4. Cosmin Moti, 5. Ovidiu Hoban, 6. Alin Tosca, 7. Alexandru Chipciu, 8. Adrian Popa, 9. Florin Andone, 10. Alexandru Maxim, 11. Denis Alibec, 12. Ciprian Tatarusanu, 13. Claudiu Keseru, 14. Razvan Marin, 15. Dorin Rotariu, 16. Silviu Lung jr, 17. Erik Bicfalvi, 18. Andrei Prepelita, 19. Bogdan Stancu, 20. Gabriel Enache, 21. Dragos Grigore, 22. Cristian Sapunaru, 23. Nicolae Stanciu.

Pana acum, nationala Romaniei a strans 65 de victorii, 24 de remize si 31 de esecuri in istoria meciurilor de calificare la Cupa Mondiala. Romania nu a mai pierdut de sase meciuri oficiale in deplasare, ultimul esec fiind in Grecia, in noiembrie 2013, la barajul pentru CM 2014.

"Tricolorii" au efectuat chiar azi un antrenament în holul hotelului unde sunt cazați în Kazahstan. România întâlnește în această seară, de la ora 19:00, naționala Kazahstanului, în al treilea meci din preliminariile pentru CM 2018.

Meciul de la Astana se anunță unul greu pentru naționala lui Daum. În capitala Kazahstanului vor fi 0 grade Celsius la ora meciului, dar acoperișul stadionului va fi tras în timpul partidei. Mai mult, România va evolua cu formația Kazahstanului pe un teren artificial, neobișnuit pentru elevii lui Daum.

Meciul va fi arbitrat de o brigadă din Portugalia cu Manuel De Sousa la centru, Ricardo Santos și Alvaro Mesquita asistenți, rezervă fiind desemnat Fabio Verssimo.

"Tricolorii" evoluează în meciul din Astana după victoria clară din Armenia, scor 5-0. În primul meci al grupei, România a remiat pe teren propriu cu Muntenegru, scor 1-1.

Kazahstan a pierdut ultima partidă din preliminarii cu Muntengru, în deplasare, scor 0-5. În primul meci, naționala Kazahstanului a remizat cu Polonia pe teren propriu, scor 2-2.

România nu a înfruntat până acum Kazahstanul, formația pregătită de Talgat Baisufinov participând pentru prima dată în preliminariile europene contând pentru CM 2006.

Etichete: CM 2018, cupa mondiala 2018, ROMANIA KAZAHSTAN, SCOR LIVE, scor romania kazahstan