OLANDA VS ARGENTINA, SEMIFINALA CAMPIONATULUI MONDIAL DE FOTBAL. SCOR FINAL: 2 - 4 LA PENALTY

OLANDA VS ARGENTINA ÎN SEMIFINALE LA CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL, AZI, MIERCURI, 9 IULIE, LIVE LA TVR. ROLANDA VS ARGENTINA LA CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014, AZI, MIERCURI, 9 IULIE 2014. SCOR FINAL: 2 - 4 DUPĂ PENALTY! ARGENTINA S-A CALIFICAT ÎN FINALA CAMPIONATULUI MONDIAL DE FOTBAL 20145. După 120 de minute de joc, SCORUL FINAL s-a decis după loviturile de departajare. ARGENTINA VA JUCA ÎN FINALA CM 2014 CU GERMANIA.

GERMANIA VS ARGENTINA IN FINALA CAMPIONATULUI MONDIAL DE FOTBAL 2014

OLANDA VERSUS ARGENTINA, CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL - SEMIFINALE, AZI,MIERCURI, 9 IULIE. LIVE LA TVR:

Reprezentantivele Olandei și Argentinei se întâlnesc astăzi, MIERCURI, 9 IULIE, în semifinalele CAMPIONATULUI MONDIAL DE FOTBAL. Meciul va fi transmis LIVE de TVR DE LA ORA 23.00.

Olanda - Argentina, ora 23.00, Sao Paulo.

Semifinala Olanda - Argentina va fi arbitrată de turcul Cuneyt Cakir. Cakir va fi ajutat de conaţionalii săi Bahattin Duran şi Tarik Ongun, în timp ce arbitru de rezervă a fost desemnat suedezul Jonas Eriksson.

Învingătoarea va întâlni Germania în finală, duminică, pe Maracana, iar învinsa va juca pentru locul trei cu Brazilia, sâmbătă, la Brasilia.

Câtigătoarea meciului de miercuri seară va juca FINALA CAMPIONATULUI MONDIAL DE FOTBAL 2014 cu Germania.

Argentina și Olanda s-au întâlnit de patru ori la Cupa Mondială, ''batavii'' câștigând de două ori, Argentina o dată, iar un meci s-a încheiat la egalitate.

În total, Olanda și Argentina au fost adversare în opt partide, Olanda învingând în patru, iar Argentina în unul singur (1978), alte trei încheindu-se nedecis. În 1974, Olanda a surclasat Argentina cu 4-0, în faza a doua, ajungând apoi în finală, pe care a pierdut-o în fața Germaniei. Argentina a câștigat finala din 1978 (3-1, după prelungiri), în 1998, în sferturile ediției din Franța, Olanda a trecut cu 2-1 de Argentina, iar în 2006, cele două echipe au remizat (0-0) în grupă.

Olanda, cu 12 goluri, are cel mai bun atac la CM 2014, alături de Columbia, care a fost eliminată din competiție. Lionel Messi a marcat patru din cele opt goluri ale Argentinei, în timp ce Arjen Robben și Robin van Persie au marcat câte trei goluri pentru ''portocala mecanică'' la turneul din Brazilia.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: OLANDA

Palmares:
Cupa Mondială: finalistă în 1974, 1978 și 2010; a 10-a participare
Campionatul European: câștigătoare în 1988; opt participări
Jocurile Olimpice: medalie de bronz în 1908, 1912 și 1920
Clasament FIFA (5 iunie): locul 15
Selecționer: Louis Van Gaal (din august 2012)
Principalele cluburi: Ajax Amsterdam, PSV Eindhoven, Feyenoord, AZ Alkmaar
Jucători vedetă: Robin van Persie, Arjen Robben, Wesley Sneijder
Parcurs în calificări: locul 1 în Grupa D (10 meciuri, 9 victorii, un egal), în zona Europa
Echipa-tip (5-3-2): Cillesen — Janmaat, Veltman, De Vrij, Martins Indi, Blind — N. De Jong, Van der Vaart (sau Wijnaldum), Sneijder — Van Persie (căpitan), Robben.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014: ARGENTINA
Palmares:
Cupa Mondială: câștigătoare în 1978, 1986, finalistă în 1930 și 1990, sfertfinalistă în 1966, 1998, 2006 și 2010; a 16-a participare
Copa America: câștigătoare în 1921, 1925, 1927, 1929, 1937, 1941, 1945, 1946, 1947, 1955, 1957, 1959, 1991, 1993
Cupa Confederațiilor: câștigătoare în 1992, finalistă în 1995 și 2005
Jocurile Olimpice: câștigătoare în 2004, 2008
Clasamentul FIFA (5 iunie): locul 5
Selecționer: Alejandro Sabella (din 2011)
Principalele cluburi: Boca Juniors, River Plate, Independiente, Racing Club, San Lorenzo
Jucători vedetă: Lionel Messi, Sergio Agüero, Angel Di Maria
Parcurs în calificări: primul loc în zona AMSUD
Echipa-tip: Romero — Zabaleta, Garay, F. Fernandez, Rojo — Gago, Di Maria, Mascherano — Messi (căpitan), Higuain, Agüero .

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014 FINALA: GERMANIA S-A CALIFICAT IN FINALA CM 2014. GERMANIA JOACA IN FINALA CM 2014 CU echipa castigatoare din SEMIFINALA CAMPIONATULUI MONDIAL DE FOTBAL 2014, OLANDA VS ARGENTINA, LIVE, AZI, MIERCURI, 9 IULIE 2014.

Etichete: Argentina, Campionatul Mondial de Fotbal 2014, finala campionatul mondial de fotbal 2014, Olanda, semifinale campionatul mondial de fotbal