Perechea Bogdan/Cadanţu, în sferturile probei de dublu de la BRD BUCHAREST OPEN 2015

BRD BUCHAREST OPEN 2015. Perechea Elena Bogdan/Alexandra Cadanțu s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Arenele Romane din Capitală.

Perechea Bogdan/Cadantu, in sferturile probei de dublu de la BRD BUCHAREST OPEN 2015

BRD BUCHAREST OPEN 2015Bogdan și Cadanțu, deținătoarele titlului în proba de dublu la București, le-au învins pe junioarele Jaqueline Cristian/Elena Ruse, cu 6-3, 6-3.

Elena Bogdan şi Alexandra Cadanţu au obținut victoria după 66 de minute, dar jocul a fost mai strâns decât o arată rezultatul, jucătoarele de 17 ani arătând o atitudine pozitivă și exuberantă, potrivit Agerpres.

Învingătoarele și-au asigurat un cec de 1.820 dolari și 60 de puncte WTA, iar în sferturi vor înfrunta câștigătoarele meciului care opune perechile Danka Kovinic (Muntenegru)/Katarzyna Piter (Polonia) și Raluca Olaru (România)/Anna Tatishvili (SUA), favoritele numărul trei.

BRD BUCHAREST OPEN 2015Hercog va fi adversara Patriciei Țig, care a beneficiat de retragerea Silviei Soler-Espinosa, la scorul de 6-4, 3-1, 15-15. Țig și Hercog vor fi adversare în premieră.

BRD BUCHAREST OPEN 2015Cristina Dinu, calificată luni pe tabloul principal, va juca în runda inaugurală cu cehoaica Denisa Allertova (22 ani), locul 79 în ierarhia mondială. Dinu (22 ani), 369 WTA în acest moment, a reușit o victorie spectaculoasă în fața Iaroslavei Șvedova (Uzbekistan), principala favorită a calificărilor, cu 6-3, 6-3. Șvedova (27 ani, 1,80 m) se află în prezent pe locul 109 în lume, dar cea mai bună clasare a sa a fost locul 25, în octombrie 2012. Pentru Dinu, cea mai bună clasare a fost locul 179, în septembrie 2013.

Etichete: BRD BUCHAREST OPEN, BRD Bucharest Open 2015, turneu tenis, turneu tenis bucuresti, turneu WTA, turneu wta bucuresti