SIMONA HALEP A ÎNVINS-O PE ANDREA PETKOVIC, E ÎN FINALĂ LA ROLAND GARROS! LIVE SCORE: 6-2; 7-6

SIMONA HALEP - ANDREA PETKOVIC, SEMIFINALE ROLAND GARROS, AZI, JOI, 5 IUNIE: Primul set, câștigat de SIMONA HALEP cu 6-2!

B365.ro vă prezintă LIVE TEXT meciul dintre SIMONA HALEP și ANDREA PETKOVIC ce va avea loc în semifinalele ROLAND GARROS, azi, joi, 5 iunie.

MECIUL ÎL PUTEȚI URMĂRI LIVE AICI

SIMONA HALEP - ANDREA PETKOVIC, SEMIFINALE ROLAND GARROS, AZI, JOI, 5 IUNIE - LIVE TEXT. Meciul SIMONA HALEP - ANDREA PETKOVIC va fi transmis în direct la tv de Eurosport, dar și LIVE TEXT, de B365.ro.

Când are loc meciul: Meciul nu va începe înainte de ora 16:00, fiind al treilea programat pe terenul Philippe Chatrier, după meciul de finală mix dublu Anna-Lena Groenefeld (GER) Jean-Julien Rojer (NED) vs. Julia Goerges (GER) [8] Nenad Zimonjic (SRB) [8]și meciul Maria Sharapova (RUS) [7] vs. Eugenie Bouchard (CAN) [18]. LIVE TEXT pe B365.ro.

Jucatoarea cu "cel mai mare progres" in 2013, Simona Halep, o intalneste, in semifinale la Roland Garros, pe jucatoarea cu "cea mai mare revenire" in 2014, Andrea Petkovic. Asa descrie site-ul competitiei intalnirea dintre cele doua.

Simona Halep are un tenis inteligent si invata tot timpul, scriu francezii. "Cand am ajuns in sferturi in Australia, anul acesta, nu stiam cum sa-mi controlez emotiile inainte de meci. Am fost emotionata si nu mi-am facut jocul. De aceasta data, am fost mai relaxata, a fost o zi perfecta. Ma simt bine, imi simt jocul, ma simt pregatita pentru urmatorul meci" a declarat Simona dupa sferturile de ieri. "La Roland Garros, Halep, care a castigat turneul francez la juniori, in 2008, nu a pierdut niciun set pana acum", scrie AFP.

Chiar şi jucătoarea rusă Svetlana Kuzneţova a declarat, miercuri, după ce a fost eliminată de Simona Halep, în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, că românca joacă un tenis foarte inteligent. "Simona Halep joacă un tenis foarte inteligent. Nu este dominatoare şi dozează viteza foarte bine. Dar nu este de competenţa mea să prezic dacă ea poate câştiga turneul", a spus Kuzneţova.

Despre meciul de ieri, Cristian Tudor Popescu a spus urmatoarele: „În tenis trebuie să ştii ce să faci ca să baţi un adversar valoros, care joacă bine. Dar mai trebuie să ştii ceva: cum să execuţi un adversar valoros care nu joacă bine. Pentru că nu e simplu. Zdrobind-o pe Svetlana Kuznetsova, câştigătoare de Roland Garros şi US Open, cu 6-2, 6-2, Simona a devenit, după Virginia Ruzici, Florenţa Mihai şi Irina Spârlea, a patra româncă într-o semifinală de Grand Slam şi a făcut-o arătând că, în afară de Mangusta, e şi câine.”

Cum îi urează românii "Succes!" Simonei Halep:

De cealalta parte, adversara ei din semininalele de joi, germanca Andrea Petkovic, locul 27 WTA si cap de serie numarul 28, si-a revenit remarcabil dupa o serie de accidentari care au facut-o sa ia in considerare o retragere din tenis. Anul trecut cand a ajuns de pe locul 10 pe 177 mondial, se gandea sa se apuce de politica sau chiar de jurnalism, insa si-a revenit si a ajuns iar in top.

SIMONA HALEP o întâlnește pe ANDREA PETKOVIC în semifinală, la ROLAND GARROS.

SIMONA HALEP a învins-o în sferturi de finală pe SVETLANA KUZNETSOVA, cu scorul 6-2; 6-2. ANDREA PETKOVIC a învins-o pe SARA ERRANI, numărul 10 mondial.

ANDREA PETKOVIC este născută la 9 septembrie 1987, are 1,8 metri și 69 de kilograme. Și ea este pentru prima dată într-o semifinală de turneu major. Inainte de acest turneu, cel mai bun rezultat al Simonei Halep a fost calificarea in sferturile de la Australian Open in acest an. Cell mai bun rezultat al lui Petkovic: cele trei sferturi de finala: in 2011, la Australian Open (a pierdut in fata lui Li Na), la French Open (a pierdut in fata Mariei Sharapova) si la US Open (a pierdut in fata lui Caroline Wozniacki). Ultima oara cand o semifinala de Grand Slam a fost disputata de jucatoare care au ajuns la acest nivel pentru prima oara a fost in 2009 la US Open, intre Caroline Wozniacki si  Yanina Wickmayer.

SIMONA HALEP și ANDREA PETKOVIC s-au mai întâlnit de trei ori, SIMONA HALEP învingând de două ori.

SIMONA HALEP, locul 4 WTA, este favorită la câștigarea turneului de la ROLAND GARROS, în acest moment.

Halep şi Petkovici s-au mai întâlnit de trei ori până în prezent, scorul fiind de 2-1 în favoarea româncei, care a câştigat ambele partide disputate în 2013, una dintre ele în finala turneului de la Nurnberg (scor 6-3, 6-3). Victoria sportivei din Germania datează din 2009.

Dacă se va califica în finală, Halep va ocupa începând de luni locul 3 WTA, cea mai înaltă poziţie a unei jucătoare de tenis din România.

În cealaltă semifinală se vor întâlni rusoaica Maria Şarapova, cap de serie numărul 7, şi canadianca Eugenie Bouchard, a 18-a favorită a competiţiei.

SIMONA HALEP - ANDREA PETKOVIC, SEMIFINALE ROLAND GARROS, AZI, JOI, 5 IUNIE - LIVE TEXT

Etichete: 2014, andrea petkovic, AZI, joi, la ce ora, meci, roland garros, Semifinala, Simona Halep