SIMONA HALEP A ÎNVINS-O PE ZARINA DIYAS, ÎN OPTIMI! HALEP, ÎN SFERTURI LA WIMBLEDON. SCOR 6-3; 6-0

SIMONA HALEP LA WIMBLEDON, MECI ÎN OPTIMI DE FINALĂ, VS. ZARINA DIYAS: 6-3;6-0. SIMONA HALEP A ÎNVINS-O PE ZARINA DIYAS ŞI S-A CALIFICAT pentru prima dată în carieră ÎN SFERTURI de finală LA WIMBLEDON 2014.

ÎN SFERTURILE DE FINALĂ, SIMONA HALEP SE VA ÎNTÂLNI CU CÂȘTIGĂTOAREA MECIULUI DINTRE Sabine Lisicki (GER) [19] ȘI Yaroslava Shvedova (KAZ).

SIMONA HALEP VS. ZARINA DIYAS, IN OPTIMI DE FINALA LA WIMBLEDON

14:43: 6 -0 - SIMONA HALEP A ÎNVINS-O PE ZARINA DIYAS ŞI S-A CALIFICAT ÎN SFERTURI LA WIMBLEDON 2014

14:04 40-15

14:04 30-15 DIYAS PUNCTEAZA CU O SCURTA, SIMONA HALEP NU ARE TIMP SA VINA LA FILEU

13:44 începe meciul, DIYAS SERVEȘTE

13:43 Arbitru de scaun Emmanuel Joseph. DIYAS a câștigat tragerea la sorți și a ales să fie prima care servește.

13:38 SIMONA HALEP și ZARINA DIYAS au intrat pe teren și fac încălzirea. SIMONA HALEP are o fașă de protecție la coapsa stângă și la glezna dreaptă.

Update ora 13:30 Jucatoarea poloneza de tenis Agnieszka Radwanska, numarul 4 mondial si finalista a turneului in 2012, a fost eliminata, luni, in optimile de finala la Wimbledon, de rusoaica Ekaterina Makarova (locul 22 WTA) cu scorul de 6-3, 6-0. Eliminarea in optimi la Wimbledon vine dupa ce Radwanska a parasit precedentul Grand Slam, cel de la Roland Garros, in turul trei.

Update 13:30 Nu plouă, momentan, la WIMBLEDON, așa încât meciul va începe în curând.

SIMONA HALEP LA WIMBLEDON, MECI ÎN OPTIMI DE FINALĂ, VS. ZARINA DIYAS: Conform programului publicat luni seară, meciul SIMONA HALEP vs. VS. ZARINA DIYAS din optimile de finală va începe la ora 13:30; pe terenul numărul doi. Și luni, însă, ca și până acum, programul meciurilor a fost încurcat de ploaie, așa încât ora de începere a meciurilor va depinde de vreme. Indiferent de ora la care va avea loc meciul, el va fi transmis LIVE TEXT de B265.ro.

CONCURS! Câștigă TREI ABONAMENTE de 7 zile la Bucharest Open 2014, primul turneu WTA din România ȘI O POȚI VEDEA LIVE PE SIMONA HALEP! - PE ACEST LINK.

SIMONA HALEP a mai învins-o pe ZARINA DIYAS o dată, la AUSTRALIAN OPEN 2014.

SIMONA HALEP A ÎNVINS-O PE BELINDA BENCIC CU SCORUL 6-4; 6-1, în turul trei, la WIMBLEDON.

In cazul in care va trece de Diyas, Halep va juca in sferturi cu invingatoarea partidei dintre jucatoarea germana Sabine Lisicki, locul 19 WTA si cap de serie numarul 19 si Iaroslava Svedova (Kazahstan), locul 65 WTA.

Dupa Serena Williams si Na Li, tenismena noastra a scapat luni dupa-amiaza si de sarboaica Ana Ivanovic (favorita numarul 11), pe care ar fi putut s-o intalneasca in sferturi.

Ivanovic a fost eliminata in turul 3 de nemtoaica Sabine Lisicki, in trei seturi, scor 4-6, 6-3, 1-6.

In optimi, Lisicki o va intalni pe Yaroslava Shvedova, din Kazahstan.

Tot pe terenul doi va juca marti si Horia Tecău, alaturi de partenerul sau de dublu, olandezul Jean-Julien Rojer, in turul doi, impotriva cuplului Feliciano Lopez/Jurgen Melzer (Spania/Austria). Tecau si Rojer sunt cap de serie numarul 11 in această proba.

Horia Tecau va juca si partida turul doi la dublu mixt, alaturi de sportiva indiană Sania Mirza, impotriva perechii Mate Pavici/Bojana Jovanovski (Croatia/Serbia). Acest meci a inceput luni si a fost suspendat din cauza ploii la scorul de 4-3 pentru Tecau si Mirza, care sunt favoritii numarul 6 in această proba.

Tot marti, va evolua in turul doi la dublu mixt Florin Mergea, alaturi de sportiva ucraineana Elina Svitolina. Cei doi vor intalni cuplul Jean-Julien Rojer/Anna-Lena Groenefeld (Olanda/Germania), cap de serie numarul 8.

WIMBLEDON 2014: SIMONA HALEP, favorita numărul 1 la WIMBLEDON, după eliminarea SERENEI WILLIAMS

SIMONA HALEP este în prezent considerată favorita numărul unu la câștigarea turneului de la WIMBLEDON, după ce SERENA WILLIAMS, numărul 1 WTA a fost eliminată în turul trei al turneului de franțuzoaica Alize Cornet!

Jucatoarea numarul unu a lumii a castigat lejer primul set, cu 6-1, dar le-a pierdut pe urmatoarele doua, cu 6-3 si 6-4.

SIMONA HALEP s-a calificat în optimi de finală la WIMBLEDON după ce a învins-o pe elvețiana BELINDA BENCIC în turul trei, cu scorul 6-4;6-1. În optimile de finală de la WIMBLEDON, SIMONA HALEP o va întâlni pe jucătoarea din Kazahstan Zarina Diyas.

Intrată în teren în condiții de stres, după ce acesta a fost al doilea joc al său amânat din cauza ploii (acum peste 4 ore, după ce în turul precedent a întârziat o zi disputarea meciului său), Simona Halep a dovedit din nou o extraordinară stăpânire de sine, calitate esențială pentru nivelul la care a ajuns — numărul 3 mondial, a treia favorită a marelui turneu pe iarbă londonez.

Pentru prezența în ultimele 16 jucătoare ale tabloului de simplu, Simona Halep și-a asigurat 240 puncte WTA, precum și un cec de 117.000 de lire sterline. În turul următor, campioana româncă urmează să joace împotriva câștigătoarei din meciul dintre rusoaica Vera Zvonareva și kazaha Zarina Dizas.

Meciul SIMONEI HALEP în optimi de finală la WIMBLEDON va avea loc, cel mai probabil, marți, duminică fiind zi de pauză la turneul de Mare Șlem.

SIMONA HALEP s-ar putea înfrunta cu MARIA SHARAPOVA în semifinalele turneului de la WIMBLEDON. MARIA SHARAPOVA a învins-o pe SIMONA HALEP la ROLAND GARROS 2014, în finală.  Rusoaica a învins-o de două ori în acest an pe româncă: o dată în finala de la Madrid, apoi în cea de la Roland Garros.

SIMONA HALEP, WIMBLEDON 2014:

Simona Halep a povestit despre turneul la care participa, intr-un interviu acordat postului Digisport. Ea a declarat ca: "Nu e usor, dar trebuie sa ma adaptez si sa joc un meci bun. Este cel mai frumos moment din viata mea si vreau sa ma bucur de el cat de mult".

Despre terenul pe care joacă însă, spune că "este o suprafaţă ciudată".

"Acum cred ca sunt favorita in toate meciurile pentru ca am ramas cel mai bine clasata, dar aici pe iarba nu pot spune ca sunt favorita mai mult decat adversara pentru ca e un joc ciudat, mai rapid. Am sansa mea si voi lupta ca sa castig si sa merg mai departe", a spus Simona Halep, adaugand ca nu o intereseaza alte rezultate de la Wimbledon.

"Nu ma gandesc la cine pierde si cine castiga. Imi vad de treaba mea, de meciul meu, trebuie sa fiu concentrata 100% ca sa pot sa dau ce am mai bun ca sa castig meciul. Nu ma intereseaza ce fac restul, ma intereseaza doar ce fac eu", a spus Simona.

Patrick Mouratoglou, antrenorul Serenei Williams, a vorbit despre calitatile pe care Simona Halep le are si s-a declarat extrem de incantat de jocul romancei.

"Nu vrea sa-si faca prieteni in circuit, ea vrea bata oamenii! E ceva foarte impresionant deoarece este foarte tanara, insa arata de parca ar avea foarte multa experienta", a spus Patrick Mouratoglou.

Apoi, antrenorul care lucreaza cu Serena Williams din iunie 2012 a prezentat si alte calitati ale romancei.

"Nu ii este teama. Pare mereu in control, chiar si atunci cand pierde puncte ramane concentrata. Nu intra in panica in momente in care multi jucatori o fac", a completat el.

Referitor la sansele Simonei Halep la Wimbledon, Mouratoglou s-a declarat extrem de optimist ca romanca se poate impune.

Etichete: cand e meciul, cine transmite, la ce oră e meciul, live, meci, online, optimi, optimi de finală, Simona Halep, TV, Wimbledon