SIMONA HALEP A ÎNVINS-O PE KUZNETSOVA! S-A CALIFICAT ÎN SEMIFINALĂ LA ROLAND GARROS: 6-2; 6-2

LIVE TEXT: SIMONA HALEP a învins-o AZI, MIERCURI, 4 IUNIE 2014, în meciul de sferturi de finală ale turneului ROLAND GARROS, pe SVETLANA KUZNETSOVA, locul 27 mondial, pe terenul Suzanne Lenglen. Meciul a fost prezentat LIVE TEXT, de B365.ro. Câștigătoarea meciului, Simona Halep, o va întâlni pe A. Petkovic (28) în semifinală, dupa ora 16:00.

SIMONA HALEP S-A CALIFICAT ÎN SEMIFINALĂ LA ROLAND GARROS! VS. ANDREA PETKOVIC. CÂND JOACĂ

19:24 6-2 MECI SIMONA! S-A CALIIFICAT ]N SEMIFINALĂ!

19:23 MINGE DE MECI SIMONA HALEP

19:23 EGALITATE

19:22 A TREIA DUBLĂ GREȘEALĂ PENTRU SIMONA HALEP! EMOȚII!

18:55 AVANTAJ KUZNETSOVA MINGE DE BREAK

18:54 40-40 SERVICIUL SIMONEI HALEP DISPUTAT DE KUZNETSOVA. ARBITRII VIN SĂ VERIFICE - PUNCT SIMONA

18:53 30-40

30-30

18:52 15-30

15-15 LUNG DE LINIE FOARTE FRUMOS REUSIT DE SIMONA HALEP

18:51 0-15

18:50 0-1 PENTRU KUZNETSOVA. DIN NOU, MINGEA SIMONEI SE OPREȘTE PE FILEU ȘI ÎI CADE ÎN TEREN

18:33 5-2 BREAK PENTRU SIMONA HALEP

18:32 AVANTAJ SIMONA HALEP. GREȘELI NEFORȚATE 5-10.

18:27 40-30 RETUR DIRECT CÂȘTIGĂTOR

18:27 40-15 DIN NOU MINGEA SE OPREȘTE ÎN BANDA FILEULUI ȘI CADE ÎN TERENUL SIMONEI

16: 45 Meciul nu începe încă, e amânat din nou. Următoarea estimare, la 17:30

ora 16:00 Oficialii anunță drept oră de începere a meciului HALEP-KUZNETSOVA ora 16:45. Depinde, dacă se oprește ploaia.

15:20 meciurile sunt suspendate până cel puțin la ora 16:00

ora 15:00 - La ROLAND GARROS plouă, pe terenul Suzanne Lenglen este trasă prelata. Meciul SIMONA HALEP - SVETLANA KUZNETSOVA va întârzia, deci.

Update Ora 15:20 - Meciurile nu vor începe mai devreme de ora 16:00; din cauza ploii.

SIMONA HALEP luptă astăzi, 4 IUNIE, în sferturile de finală de la ROLAND GARROS cu SVETLANA KUZNETSOVA. Meciul va fi transmis LIVE TEXT de B365.ro de la ora 15:00.

Simona Halep şi Svetlana Kuzneţova (locul 28 WTA) s-au întâlnit de patru ori până în prezent, având fiecare câte două victorii. În 2011, la Miami, în turul I, Kuzneţova a câştigat cu 6-0, 6-4. În acelaşi an, la Toronto, tot în turul I, Halep a câştigat cu 4-6, 6-4, 6-3, la fel ca la Roma, în prima manşă, când scorul a fost 6-1, 6-1, pentru sportiva din Constanţa. Ultima partidă, disputată în turul doi la Stuttgart, a revenit sportivei din Rusia, cu scorul de 7-5, 7-6 (4).

SIMONA HALEP în sferturi: Când și cu cine joacă? SIMONA HALEP va juca miercuri sferturile de finală la ROLAND GARROS, la o oră ce va fi anunțată de organizatori ulterior. KUZNETSOVA s-a născut la 27 June 1985, are 1,75 m și 73.2 kg. Ea a câştigat, acum 5 ani, competiţia

La aceeaşi oră, se va disputa şi meciul dintre italianca Sara Errani (locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10) şi sportiva germană Andrea Petkovic (locul 27 WTA şi cap de serie numărul 28), programat pe terenul principal, Philippe Chatrier. Învingătoarele din aceste partide se vor lupta pentru un loc în finala de sâmbătă.

Rusoaica le-a eliminat pe rând pe Sofia Shapatava (6-3, 6-1), Camila Giorgi (7-6, 6-3), Petra Kvitova (6-7, 6-1, 9-7) și luni, pe Lucie Safarova, cu 6-3, 6-4.

Cea mai bună poziție ocupată în carieră de Svetlana a fost locul 2 WTA, pentru prima dată în toamna lui 2007, iar în prezent este a 28-a jucătoare a lumii. Ea a câștigat în total 13 titluri, dintre care două de Grand Slam: US Open 2004 și Roland Garros 2009.

Dacă o va învinge pe SVETLANA KUZNETSOVA, azi,în sferturile de finală, SIMONA HALEP se va întâlni în semifinală cu câștigătoarea meciului Sara Errani (ITA) [10] Andrea Petkovic (GER) [28].

Sportiva rusă Maria Şarapova, numărul 8 mondial şi finalistă anul trecut, s-a calificat, marţi, în semifinale la Roland Garros, după ce s-a impus, scor 1-6, 7-5, 6-1, în meciul cu spaniola Garbine Muguruza, locul 35 WTA. De asemenea, sportiva canadiană Eugenie Bouchard, cap de serie numărul 18, a acces în premieră în semifinale la Roland-Garros, după ce a trecut, marţi, cu scorul de 7-6 (7/4), 2-6, 7-5, de jucătoarea spaniolă Carla Suarez-Navarro, favorită numărul 14.

SFERTURI FINALA ROLAND GARROS: SIMONA HALEP VS. SVETLANA KUZNEŢSOVA, MIERCURI, 4 IUNIE: Halep s-a calificat, luni, în premieră, în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam la Roland Garros, după ce a trecut de Sloane Stephens, scor 6-4, 6-3, iar miercuri va juca pentru accederea în penultimul act în compania Svetlanei Kuzneţova, fost număr 2 mondial (septembrie 2007), care a depăşit-o, în optimi, pe jucătoarea cehă Lucie Safarova, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 23, cu scorul de 6-3, 6-4.

DECLARAȚII SIMONA HALEP, după calificarea în sferturi de finală la ROLAND GARROS: "Mă bucur că a fost altfel meciul față de cel precedent cu Stephens și că voi juca pentru prima dată sferturi de finală la Roland Garros. Am lovit mingea așa cum îmi doream, chiar dacă nu mi-a funcționat serviciul așa cum mă așteptam. Mă așteptam la un meci greu dar am încercat să rămân relaxată pe teren. Am mai multă încredere acum." Meciul SIMONA HALEP - SVETLANA KUZNETSOVA va fi transmis în direct la TV de Eurosport, dar și LIVE TEXT de B365.ro.

Dacă la conferinţele Simonei Halep, interesul creşte pe măsură ce avansează în competiţie, în schimb, Svetlana Kuznetsova nu interesează foarte mult presa internaţională. După meciul cu Safarova, la conferinţa rusoaicei au participat numai şapte jurnalişti, trei fiind din propria ţară. "Simona Halep este o adversară foarte dificilă, este în Top 10, ceea ce spune multe despre valoarea ei. Va fi un meci foarte tare, nu contează cine a câştigat ultima dată. În acest caz este vorba despre un turneu de Grand Slam, astfel că va fi cu totul alt joc", a declarat Kuznetsova.

"Trebuie sa joace mai bine decat pana acum, locul patru e foarte bun, desi poate sa ajunga mai sus", a precizat Ilie Nastase, referitor la meciul de miercuri al Simonei Halep. "E un sfert de finala, a mai avut si speram sa mearga mai departe. Sunt meciuri grele, joaca cu Kuznetsova, a mai ramas si Sharapova. O sa fie greu. Trebuie sa joace mai bine decat a facut-o pana acum. E greu sa joace pe central si trebuie sa se obisnuiasca cu terenul", a declarat Ilie Nastase.

SIMONA HALEP VS. KUZNETSOVA, AZI, MECI ÎN SFERTURI DE FINALĂ LA ROLAND GARROS, LIVE, LA ORA 15:00

Etichete: 04.06.2014, 4 iunie 2014, astăzi, AZI, cand joaca simona halep, la ce ora, miercuri, realitatea, roland garros, sferturi de finală, Simona Halep, svetlana kuznetsova