SIMONA HALEP s-a RETRAS din turneul de la BEIJING, în primul set cu LARA ARRUABARRENA

SIMONA HALEP, BEIJING: Simona Halep s-a retras în primul tur al turneul de la Beijing, în timpul primului set jucat cu Lara Arruabarrena, duminică. Retragerea a fost cauzată de o problemă la glezna stângă. În momentul în care Halep a părăsit meciul, scorul era 5-4 în favoarea Larei Arruabarrena.

SIMONA HALEP VS. LARA ARRUABARRENA, duminică, la BEIJING (CHINA OPEN):

ora 13:44: Simona părăsește turneul de la Beijing, după 43 de minute de joc, din cauza unor probleme la glezna stângă.  Simona a solicitat de două ori intervenția fizioterapeutului în timpul meciului. Românca era cap de serie numărul 1 la China Open, iar săptămâna trecută, după turneul de la Wuhan, acuzase probleme la tendonul lui Ahile.

După meci, Halep a declarat pentru site-ul WTA.com următoarele: "Primul meu gand e sa ma fac bine acum. Sigur, fiecare turneu e important, dar cel mai important lucru e sa fiu bine, sa nu simt durere. Sper sa pot juca la Singapore. E obiectivul meu in acest an. Am probleme la tendonul lui Ahile, am nevoie de tratament si am nevoie de o pauza, vom vedea. Am avut aceleasi probleme si la Guangzhou si la Wuhan, acum insa s-au acutizat".

ora 12:50 A început meciul. Servește Lara

Fanii Simonei remarcă faptul că tenismena joacă pentru prima dată purtând încălțăminte neagră.

12.48 Meciul Sara Errani - Petra Kvitova s-a încheiat. Imediat începe meciul Simonei Halep.

SIMONA HALEP, turneul de la BEIJING:

China Open, cea mai importantă competiție de dinaintea Turneului Campioanelor de la Singapore, ar putea fi decisiv în stabilirea ultimelor 5 locuri rămase libere pentru turneul singaporez, după ce Williams, Halep și Șarapova au obținut deja calificarea. Fiecare duel se anunță a fi unul strâns, mai ales că multe dintre jucătoarele care au luat startul vor ataca la Beijing ultimul lor turneu major din acest an.

Halep și adversara sa cu un an mai tânără, Arruabarrena, s-au confruntat până acum de trei ori, toate meciurile fiind câștigate de româncă. Iberica nu a reușit niciodată să-i ia un set Simonei, informează romanialibera.ro.

Intrată în top 100 la simplu încă din 2012, iberica a cucerit primul și singurul său titlu WTA la Bogota (Columbia), în același an. De atunci ea a mai adunat titluri doar la dublu, acolo unde a reușit performanțe mai mari. Lara este cunoscută drept una dintre cele mai importante partenere de dublu pe care le-a avut în cariera sa Irina Begu.

Arruabarrena nu a avut o evoluție foarte bună în acest an, iar singurele sale performanțe rămân calificarea pe tabloul principal și atingerea turului al doilea la Indian Wells, dar și disputarea semifinalelor de la Nurnberg și Bastad. De asemenea o mai ajuns în runda a doua la Wimbledon. Ea nu a mai atins turul al doilea pe tabloul principal al unui turneu WTA de la Bastad, din iulie.

Etichete: live tv, Simona Halep, simona halep china open, simona halep LARA ARRUABARRENA