SIMONA HALEP S-A CALIFICAT ÎN SFERTURI, la US OPEN 2015! A învins-o pe LISICKI cu SCOR 6-7,7-5,6-2

SIMONA HALEP a învins-o pe SABINE LISICKI, luni noapte, și s-a calificat, pentru prima dată, în SFERTURILE DE FINALĂ DE LA US OPEN 2015! Meciul a durat circa două ore și 45 de minute. În sferturi, Simona va juca împotriva Victoriei Azarenka.

SIMONA HALEP VS SABINE LISICKI, MECI ÎN OPTIMI LA US OPEN 2015:

"A fost un meci de luptă, dar în cele din urmă am reușit să câștig. Sunt foarte obosită, dar e plăcut să fiu pentru prima dată în sferturi. Am dureri la gleznă, dar am rămas în picioare și asta e cel mai important.", a spus Simona Halep după meci.

"Am avut un meci foarte greu in fata lui Lisicki pentru ca ea loveste atat de tare mingea. Am fost nevoita sa raman in joc si sa alerg foarte mult. Din aceasta cauza am resimtit durerile musculare. Le-am simtit de la inceputul meciului. Apoi a fost tot mai rau, simteam cum ma doare", a explicat Simona intr-o conferinta de presa sustinuta la New York.

Romanca a precizat ca nu doar piciorul i-a pus probleme, ci si spatele, avand crampe in zona lombara.

"Voi avea o zi libera, astfel ca am timp pentru recuperare. Sper doar sa pot fi in regula pentru a mai juca un meci. Va fi foarte dificil, dar nu am nimic de pierdut."

Lisicki a "bombardat" din start, obligându-şi adversara să răspundă cu aceeaşi monedă. Ele au dat în minge cu sete, au alergat cât pentru două partide, au reuşit puncte memorabile, dar au comis în acelaşi timp un număr impresionant de greşeli neforţate, 110 în total, 77 Lisicki şi 33 Halep.

Din fericire pentru Halep, serviciul de record mondial al adversarei sale, 210,8 km/h, nu a produs decât doi aşi luni, pe a doua arenă a complexului federaţiei americane de tenis de la Flushing Meadows, plină ochi de Ziua Muncii din SUA. De asemenea, jocul avântat, cu prea multă încredere şi prea pe "muchie", a costat-o pe germană.

De cealaltă parte, Halep a răspuns cu defensiva şi cu precizia loviturilor, iar mobilitatea ei şi pregătirea fizică mai bune au făcut din nou diferenţa, în ciuda faptului că ambele sportive au acuzat probleme musculare.

SIMONA HALEP s-a retras din sferturile de finală la dublu mixt, la US OPEN 2015

SETUL III

SCOR 6-2! SIMONA ÎNVINGE și MERGE ÎN SFERTURI DE FINALĂ!

20.43 SCOR 0-2

20.43 DUBLĂ GREȘEALĂ HALEP, DIN NOU! AVANTAJ LISICKI.

20.30 Jucătoarele au ajuns pe teren și încep încâlzirea

20.15 În curând va începe meciul. Spectatorii sunt invitați să își ocupe locurile

SIMONA HALEP luptă azi pentru un loc în sferturile ultimului turneu de Mare Şlem al anului, US OPEN 2015. Numărul 2 mondial o va întâlni pe nemţoaica SABINE LISICKI, locul 24 în tenisul feminin mondial.

Meciul de pe arena Louis Armstrong începe după ora 19.30 și e transmis Live pe Eurosport.

SIMONA HALEP VS SABINE LISICKI LIVE, MECI AZI, ÎN OPTIMI, LA US OPEN 2015. LIVE TEXT, SCOR LIVE. În urmă cu 2 ani, Flavia Pennetta punea capăt parcursului Simonei Halep la US Open. Italianca se impunea atunci în două seturi, iar Simona se oprea în optimi de finală, aceea fiind cea mai bună performanță a ei la Flushing Meadows.

Click pe imagine pentru rezoluţie maximă

SIMONA HALEP VS SABINE LISICKI LIVE, MECI AZI, ÎN OPTIMI, LA US OPEN 2015. LIVE TEXT, SCOR LIVE. SIMONA HALEP, a doua favorită la New York, are acum șansa de a depăși acest obstacol având în față o jucătoare pe care a mai învins-o în alte 3 rânduri. Sabine Lisicki are 25 de ani și ocupă locul 24 în ierarhia WTA. Pe lângă cele 3 înfrângeri în fața Simonei se poate lăuda cu un singur succes, venit tocmai în 2011, la Stanford. Victoriile Simonei sunt mult mai actuale: în 2013 la Miami și anul trecut la Madrid și Wimbledon.

Duminică noaptea Simona a mai obținut un succes important, la dublu mixt alături de Horia Tecău. Cei doi vor evolua azi în sferturi de finală împotriva perechii Hingis/ Paes. Acesta este penultimul meci al zilei de pe Grandstand/ Live pe Eurosport Player.

SIMONA HALEP VS SABINE LISICKI LIVE ONLINE, MECI AZI, ÎN OPTIMI, LA US OPEN 2015. LIVE TEXT ONLINE, SCOR LIVE. Ziua de pe Louis Armstrong e deschisă de meciul unui alt reprezentant al României. Florin Mergea joacă de la ora 18.00 alături de indianul Bopanna împotriva dublului format din Edouard Roger-Vasselin și Daniel Nestor. Meciul din turul al treilea va putea fi urmărit în direct online pe Eurosport Player. La dublu va mai juca azi și Horia Tecău. Împreună cu Jean-Julien Rojer, Horia evoluează pe Grandstand împotriva americanilor Eric Butorac /Scott Lipsky. Și această partidă e disponibilă pe Player, după ora 19.00.

Transmisiunea în direct pe Eurosport începe la ora 19.00 iar pe Eurosport 2 cu o oră mai devreme. Turneul se vede Live online pe Eurosport Player, acolo unde puteti urmari partidele de pe 11 terenuri: Arthur Ashe, Louis Armstrong, GrandStand, nr. 4, nr. 5, nr. 6, nr. 7, nr. 10, nr. 11, nr. 13 și nr. 17.

SIMONA HALEP VS SABINE LISICKI LIVE, MECI AZI, ÎN OPTIMI, LA US OPEN 2015. LIVE TEXT, SCOR LIVE. SIMONA HALEP, numărul 2 mondial, va juca AZI, ÎN OPTIMI, LA US OPEN 2015, cu SABINE LISICKI, locul 24 în clasamentul WTA. Cele două jucătoare luptă pentru un loc în sferturile ultimului turneu de Mare Şlem al anului, US OPEN 2015. Când e meciul, când joacă Simona Halep, la ce oră e meciul: Meciul SIMONA HALEP VS SABINE LISICKI este programat AZI, LUNI, 7 SEPTEMBRIE 2015, după ora 19.30. Cine transmite meciul: Meciul SIMONA HALEP - SABINE LISICKI va fi transmis LIVE LA TV de Eurosport şi LIVE ONLINE, LIVE TEXT şi SCOR LIVE de B365.ro.

Sabine Lisicki, 26 de ani, fostă numărul 12 mondial în 2012, şi Simona Halep, 23 de ani, s-au întâlnit de patru ori până în pezent, sportiva română câştigând ultimele trei întâlniri: 6-2, 3-6, 7-5, în turul întâi al turneului de la Miami din 2013, 5-7, 6-3, 6-2, în optimile turneului de la Madrid din 2014 şi 6-4, 6-0, în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, tot anul trecut. Lisicki s-a impus 2011, în turul I al truneului de la Stanford, cu 6-1, 6-2.

Etichete: cand e meciul, cand joaca simona halep, cine transmite meciul, cine transmite meciul simonei halep, la ce oră e meciul, la ce ora e meciul simonei halep, LIVE ONLINE, live text, LIVE TEXT ONLINE, SABINE LISICKI, SCOR LIVE, Simona Halep, us open 2015