STEAUA-BRAȘOV, 28 APRILIE: SCOR FINAL 3-0

STEAUA-BRAȘOV, 28 APRILIE: SCOR FINAL 3-0. Formaţia Steaua a învins, luni seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), echipa FC Braşov, într-un meci din etapa a XXIX-a a Ligii I, în care bucureştenii au ratat un penalti şi de la oaspeţi a fost eliminat pe final Marius Constantin.

steaua-brasov

STEAUA-BRAȘOV, 28 APRILIE: SCOR FINAL 3-0 Golurile au fost marcate de Latovlevici '43, Chipciu '76 şi Szukala '87.

1-0: Latovlevici a şutat de la 25 de metri în dreapta lui Iacob. Mingea a lovit bara înainte de a intra în poartă.

2-0: Popa a pasat de pe partea dreaptă până la Chipciu, care a reluat din şapte metri în poarta lui Iacob.

3-0: Szukala a reluat cu capul în plasă de la 4 metri la colţul scurt, după o centrare din corner a lui Keşeru.

În minutul 61, portarul braşovean Florin Iacob a apărat un penalti executat de Stanciu. Lovitura de la 11 metri a fost acordată de centralul George Găman pentru un fault în careu al lui Străuţ la Chipciu.

FC Braşov a rămas în inferioritate numerică în minutlu 84, când Marius Constantin a fost eliminat pentru semne obscene la adresa fanilor Stelei.

Steaua: Tătăruşanu - Varela, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Pintilii, Sânmărtean - Ad. Popa, Prepeliţă (Stanciu '38), Tănase (Keşeru '64) - Chipciu (Piovaccari '79). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

FC Braşov: Iacob - Străuţ, M. Constantin, Machado, Serginho - Vagner (Szekely '58), Mateiu, Madeira, Aganovici (Surdu '73) - A. Cristea (Fonseca '63), Grigorie. Antrenor: Cornel Ţălnar.

Cartonaşe galbene: Pintilii '41, Ad. Popa '80, Szukala '88 / Străuţ '60, Madeira '63.

Cartonaş roşu: M. Constantin '84.

Arbitri: George Găman (central) - Vasile Marinescu, Dragoş Iliescu (asistenţi) - Cătălin Buşi, Dragoş Teodor (adiţionali) - Romică Bîrdeş (rezervă).

Observatori: Romulus Chihaia, Victor Berbecaru.

La partida disputată pe stadionul Steaua au asistat 4.948 de spectatori.

Meciul s-a jucat fără spectatori în peluze, ca urmare a unei sancţiuni decise de Comisia de Disciplină a FRF după meciul Stelei cu Dinamo, din Cupa României.

Etichete: Ghencea, steaua-brasov